A buddhizmus indiai szülőhazája nagy mértékben különbözött a mongol pusztáktól. Egy egyszerű pásztor, aki a fél életét a lován töltötte nem biztos, hogy különösebb érdeklődést mutatott a vallás filozófiai kérdései iránt. A fogalmakat egyszerűen kellett tálalni, úgy, hogy mindenki megértse. Például egy hasonlattal. És a fél életét lovon töltő pásztor milyen hasonlatot tud a legjobban megérteni? Természetesen olyat, amiben egy paripa szerepel. Például ezt:
qamuγ burqan bodisatu-a-yin adistad bürin qoyar ciγulγan-u erkim-ün coγ nom-un cinar ünen-iyer bütügel buyan-u morin-tur maši kölgelejü irügel-ün γaγcaγar-un jiluγa-bar jiluγadaγad kiciyenggüi-yin tasiγur-iyar türgen-e tašiγuradaγulju nirwan-u tib-tür jorinciqui boltuγai
Minden buddha és bodhiszatva áldásával és a legkiválóbb erény és bölcsesség magasztos, ragyogó tanának az igazságával megalkotott paripát üljem meg, az áldás egyetlen kantárjával irányítsam, a fáradhatatlanság ostorával ösztönözzem, így vágtassak a Nirvána földjére!
A hasonlat egyszerű és könnyen elképzelhető. Így változott meg a buddhizmus formája a mongol pusztákon. Ahogyan a faló bejutott Trójába, úgy vágtatott be a buddhizmus az emberek lelkébe.
a Tan lova
2012.02.24. 01:43 Kápolnás Olivér
Szólj hozzá!
Címkék: buddhizmus mongol buddha pásztor paripa faló tan trója
A bejegyzés trackback címe:
https://bicig-bithe.blog.hu/api/trackback/id/tr994189527
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.