Miért hívják Dzsingisz kánt Dzsingisznek? Erre eddig semmiféle elfogadott tudományos magyarázat nem született, olyannyira, hogy még magának a dzsingisz szónak az etimológiája is vitatott. A mongol hagyományból természetesen kapunk választ erre a kérdésre. Az alábbi részlet az 1869-ben nyomtatott tngri-ece jayaγatai boγda cinggis qaγan..... [= Az Ég által elrendelt sorsú fenséges Dzsingisz kán... ] című burját fanyomatból származik. A szöveg korábban Dzsingisz 1189-es kánná választását ismerteti.
örlüge büri ordon-u dorona-yin tala daki nigen yeke dörbeljin üker cilaγun-u deger-e urida üjegdege ügei küjügün-ü üdün kiged jigür dalabci anu solongγ-a metü sayiqan öngge-tei nigen sibaγun saγuju cinggis cinggis kemen iraγu daγun-i daγursiqaγsan-iyar tegüber beleg jokiyaju qaγan-u cola-yi cinggis kemen aldarsiγulbai
Minden reggel a palotától keletre található hatalmas, négyszögletes sziklára egy korábban sosem látott madár szállott. A szivárvány minden színében pompázott a nyaka és a szárnyai. A madár a dzsingisz, dzsingisz szavakat énekelte csodálatos hangon, ezzel tisztelte meg az uralkodót, aki emiatt Dzsingisz néven híresült el.
részlet a fanyomatból
A legenda természetesen jóval korábbi, mint ez a XIX. századi fanyomat. Több történeti műben is megtalálható ez a legenda, de van ahol Dzsingisz születéséhez, máshol az 1206-os nagykánná választásához kötik ezt a madaras epizódot.
Dzsingisz csecsszopó korában a Temüdzsin nevet kapta, és csak 1206-tól hívják Dzsingisznek. Tehát valószínűleg kezdetben ez a legenda ehhez az eseményhez kapcsolódhatott, majd később a születéséhez kötötték, így a Temüdzsin név több történeti műből is hiányzik.
A kérdés, hogy lehetséges-e, hogy Dzsingisz egy madárhangról nevezzék el. A mongol névadásban természetes, hogy valami természetes dologról, eseményről nevezzenek el valakit, tehát a kulturális háttér alapján ez a legenda akár igaz is lehet. Azonban kételkedésre ad okot az, hogy a korai (XIII-XIV. századi) forrásokban ez az epizód nem szerepel, a korai szájhagyományt meg nem lehet ellenőrizni. Tehát nem valószínű, hogy Dzsingisz egy madáról kapta volna a nevét, de ennek ellenére fontos ez a legenda. ha gólya szállt volna oda, akkor lehet, hogy Kelep kánként ismernénk most Dzsingiszt