A mandzsu császárok erőteljesen támogatták a buddhizmust, ennek nyomán a mongol területeken gomba módra szaporodtak a kolostorok a XVII-XVIII. századtól kezdve. Nem volt önzetlen az a támogatás, amit a császári fenntartású kolostorok kaptak évjáradék formájában, a pénzért meg kellett "dolgozni". A XVII. század végén Elhe Taifin mandzsu császár egyszer így nyilatkozott erről vallásról:
bi gūnici . fucihi doro bolgo bime getuken . gosin jilan be akūmbufi . dergi de oci . han sei doro de dorgideri aisilame . fejergi de oci . geren mentuhun de getukeleme ulhibume tusa arame ofi . tuttu ofi jalan jalan i han se . sajin tacihiyan be . hing seme badarambuha urse de kesi isibume . fucihi doro be eldembuhebi ..
Az gondolom, hogy Buddha tanai magasztosak és tiszták, megbocsátással és könyörületességgel teljesek. Ez a vallás a császárok uralmát észrevétlenül támogatja, az alattvalók minden tudatlanságát eloszlatja. Emiatt virágoztatják fel a különböző korszakok uralkodói a buddhista vallást, és kegyesek a tant őszintén támogató emberekhez.
A buddhista kolostorok hogyan tudják támogatni a császárt, illetve a hatalmát? Például imádkoznak, áldozatot mutatnak be a hosszú életéért. A höhhoti Yeke juu, azaz a Nagy kolostor (hivatalos nevén caγlasi ügei süm-e, azaz kb. Örökre fennmaradó kolostor), főszentélyének oltárán található három kis táblácska:
Nézzük meg a jobb oldalit közelről:
A mandzsu nyelvű felirata: hūwangdi tumen se tumen tumen se, szó szerint császár, tízezer év, tízezer tízezer év, de úgy lehetne értelmezni, hogy tíz-tízezer évig éljen a császár!
A táblácskának eddig egy párhuzamát találtam, ez állítólag Lhászában, a Potalában van:
(a kép innen van: http://magazeta.com/2007/05/potala-temple-china/)
A felirat mongol és mandzsu része:
caγ-i ejelegci quwangdi tümen nasun tümen tümen nasun
forgon be aliha hūwangdi tumen se tumen se
Azaz a világot uraló császár tíz-tízezer évig éljen! (A caγ-i ejelegci / forgon be aliha kifejezés szó szerint azt jelenti, hogy az időt uraló, de itt világot uraló az értelme.) Valószínűleg sok más helyen is volt ilyen táblácska, ami a császár hosszú életét kívánta, azonban a mandzsu birodalom bukása után valószínűleg tűzre kerültek.
hūwangdi tumen se tumen tumen se
2013.05.17. 10:16 Kápolnás Olivér
Szólj hozzá!
Címkék: mandzsu elhe taifin forgon be aliha tumen se tumen tumen se caγlasi ügei süm-e
A bejegyzés trackback címe:
https://bicig-bithe.blog.hu/api/trackback/id/tr875304245
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.